• 1

  Senųjų kaimo tradicijų kultūros centras

 • 2

  Renginių akimirkos

 • 3

  Renginių akimirkos

 • 4

  Renginių akimirkos

 • 5

  Renginių akimirkos

       Užgavėnės - viena seniausių tradicinių švenčių Lietuvoje. Žaisminga, savita ir labai linksma šventė, kurios tikslas išvaryti žiemą ir prišaukti pavasarį. Anot senolių pasakojimų, Užgavėnės turėtų būti švenčiamos aštuonias dienas. Tačiau nesilaikydami šios tradicijos, mes švenčiame tik vieną dieną.Ypatingą vietą joje užima persirengėliai. Linksmiausia būna tada, kai šventės šurmulyje niekas tavęs neatpažįsta. Tad, nuo seniausių laikų ypatingai buvo garbinami kaukių drožėjai. Jų išdrožtos kaukės turėjo prasmę, paskirtį. Kuo baisesnė kaukė, tuo ji įdomesnė.

        Katyčiuose gyvenantis kaukių drožėjas Algimantas Valaitis sako, kad kaukės charakteris priklauso nuo to, kokios nuotaikos būdamas imiesi šio darbo. Algimantas kaukių drožybą pradėjo nuo mažų kaukyčių. Šiuo metu jis drožia dideles, daugiau suvenyrines kaukes. Dalis jų puošia meistro sodybą, dalį savo darbų eksponuoja organizuojamose ekspozicijose. Algimanto drožtų kaukių ekspoziciją žmona Vanda kaskart papildo megztomis išraiškingomis kaukėmis. Užgavėnių išvakarėse Vandos ir Algimanto kaukių paroda buvo eksponuota Katyčių seniūnijos salėje.

       Persirengėlių šurmuliai miesteliuose ir kaimuose jau buvo nutilę, kai pasikalbėti apie Užgavėnes ir kaukių drožybos pomėgį į Katyčių seniūnijos salę atėjo būrelis vietos gyventojų. Čia prie arbatos puodelio kūrėjai Vanda ir Algimantas Valaičiai papasakojo apie savo pomėgį, kuris reikalauja daug kantrybės ir kruopštumo, bet rezultatas neprastai džiugina. Į popietę atėjusios moterys papasakojo kaip anksčiau katytiškiai švęsdavo Užgavėnes, kokių pokštų prisigalvodavo.

       Kvapnios arbatos puodelis, nuoširdus pasikalbėjimas suartino jaunimą ir pagyvenusius katytiškius. O kas čia žino, gal popietėje dalyvavęs kuris iš vaikinų, kada nors ir pabandys ką nors išdrožti? Ir gal patiks?

Etnografė Nijolė Stanelienė.