• 1

  Senųjų kaimo tradicijų kultūros centras

 • 2

  Renginių akimirkos

 • 3

  Renginių akimirkos

 • 4

  Renginių akimirkos

 • 5

  Renginių akimirkos

   Kazys Budrys - liaudies muzikantas, birbynių meistras. Muzikavimo tradiciją jis perėmė iš tėvelio. Šiemet liaudies meistrui Kaziui sukako 75 -eri metai. Nuo mažens jį domino įvairūs muzikos instrumentai. Pučiamieji jam buvo kažkuo ypatingi. Dar vaikystėje, išmokęs iš vyresnių piemenų, įvairiausių švilpukų iš medžio tošelės, žąsies plunksnų, šiaudų pasigamindavo sau ir draugams. Dabar liaudies meistras būdamas garbaus amžiaus, veda stovyklose edukacinius užsiėmimus vaikams ir jaunimui, pristato tradicinių pučiamųjų liaudies instrumentų gamybą integruotose pamokose. Jaunimas kartu su meistru pasigamina tradicinių birbynių iš medžio žievės, šiaudo, žąsies plunksnų ir užsiėmimo pabaigoje kartu groja nesudėtingas melodijas. Tai ypač žavi renginio dalyvius. Vaikystėje susidomėjęs tradicinėmis piemenėlių birbynėmis vėliau pradėjo žvalgytis į sudėtingesnes. Pasigamino birbynę iš ožio rago. Ne vieną ožragį, molinę švilpynę jis pagamino ir valstybiniam dainų ir šokių ansambliui „Lietuva“.

   Tapęs jaunuoliu, pasirinko muzikinį kelią. Įstojo į Klaipėdos konservatoriją, kur studijavo ir įsigijo birbynininko specializaciją. Mokydamasis Klaipėdos konservatorijoje, pasižiūrėjęs į birbynę, gerai išanalizavęs, bandė ją pasigaminti savarankiškai. Pats pasigamino reikalingus įrankius ir įsigijęs reikiamas medžiagas, ėmėsi kruopštaus ir atsakingo darbo- birbynės gaminimo. Tęsdamas studijas Vilniuje, valstybinio egzamino metu, Kazys muzikinius kūrinius atliko jau su savo pagaminta birbyne. Su ja groja iki šiol. Pavykus pirmam gaminiui, kilo noras toliau tęsti šį amatą iš kurio buvo galima kažkiek užsidirbti. Žinia apie Kazio gaminamas birbynes greitai pasklido. Meistras gavo užsakymų gaminti patobulintas birbynes muzikos akademijos studentams, profesionaliems atlikėjams. Keletą patobulintų birbynių užsienio lietuviai išsivežė ir į kitas šalis. Per metus meistras dabar pagamina po 2 - 3 birbynes. Iš viso Kazys Budrys pagamino apie 300 patobulintų diatoninių, tenorinių ir aukštųjų chromatinių birbynių. Jo darbas domina ir jaunimą. Anūkas Pilypas Savickas Vilnius dailės akademijos 2 kurso dizaino skyriaus studentas, norėdamas pakeisti birbynės dizainą ir skambesį, padedant seneliui Kaziui, 2017 metų pavasarį kursiniam darbui pagamino šį instrumentą iš netradicinių medžiagų.

   Liaudies meistras Kazys -Vainuto seniūnijos, Gorainių bendruomenės garbė ir pasididžiavimas, gebantis naudotis tradiciniu palikimu bei praturtinantis jį savo kūrybos savitumu, aplink save buriantis jaunimą, perduodantis jam savo amato tęstinumą, pagamintų birbynių parodėlėmis ir pristatymais puošiantis ne vieną renginį.

2017-04-27